تبلیغات

ابزار رایگان وبلاگ

برترین های تکنولوژی|به روزترین های دنیا

صفحه اول تماس با ما RSS                     ابزار و قالب بلاگ
  
تکنولوژی دیوانه
معرفی تکنولوژی های روز،اخبار تکنولوژی،تازه های فناوری و...


شرق نوشت:

 «در حال حاضر شركت‌هایی در زمینه موتور‌جست‌وجو در داخل كشور فعالیت می‌كنند و موتور جست‌وجوهایی نیز به صورت محدود در كشور وجود دارد كه قصد شناسایی این شركت‌ها را داریم.

اسم پیشنهادی برای موتور‌جست‌وجوی ملی «فجر» به معنای فراهم‌كنندگان جویش‌گر رایانه‌ای انتخاب شده است.» این بخشی از اظهارات علی‌اصغر انصاری معاون توسعه فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات است كه قرار بود بر اساس آن، این موتور جست‌وجوی ملی در سال 91 راه‌اندازی شود.


در ادامه با مـــــا باشید :

در واقع زمان واقعی راه‌اندازی این موتور جست‌وجو شهریورماه امسال درست زمانی است كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده راه‌اندازی شبكه ملی اطلاعات- اینترنت ملی- را داده است.

زمانی موتورهای جست‌وجوی گوگل و یاهو نوعی غول اطلاعات محسوب می‌شدند و حتی به ذهن كاربران هم خطور نمی‌كرد كه اطلاعات موتور موردنظر خود را از طریق غیر این دو سایت تامین كنند. اما اكنون چند سالی است كه كشورهای مختلف به راه‌اندازی موتور جست‌وجوهای ملی دست زده‌اند و در این میان موفقیت‌های متعددی هم به دست آورده و گاه به رقابت جدی با این دو سایت پرداخته‌اند.

اكنون موتور جست‌وجوی ملی چین كه با نام «بایدو» فعالیت می‌كند، دهمین سایت پربازدید دنیا محسوب می‌شود و طبق تحقیقات اخیر صورت گرفته، موتور جست‌وجوی «بینگ» كه متعلق به مایكروسافت است، سایت‌های «یاهو» و «گوگل» را از نظر دقت پشت سرگذاشته و از آنها پیشی گرفته و در شرایطی كه سال گذشته میزان دقت و موفقیت گوگل كمتر از 68 درصد بود، این موتور جست‌وجو موفقیت 80 درصدی خود را به رخ اولین موتور جست‌وجو دنیا كشیده است.


علاوه بر این موارد كشوری مثل تركیه تاكنون 36 موتور جست‌وجوی اختصاصی برای خود طراحی كرده و حداقل از نظر تعداد موتور جست‌وجوهای ملی یكی از كشورهای پیش‌رو محسوب می‌شود. مروری بر همین چند تجربه كوتاه به خوبی نشان می‌دهد كه امكان طراحی سایت‌هایی به منظور رقابت با دو ابر جست‌وجوگر دنیا وجود دارد، اما قطعا این كار نیازمند دانش و عزمی جدی است. اما آنچه امروز كشورهای مختلف را به سمت راه‌اندازی موتور جست‌وجوهای ملی سوق می‌دهد بیش از همه به امنیت اطلاعات كشورها مربوط می‌شود. از سوی دیگر تا زمانی كه چند موتور محدود به عنوان تنها جست‌وجوگرهای موجود شناخته شوند این موضوع می‌تواند تهدیدی جدی علیه آزادی كشورها باشد. نمونه بارز این ادعا اقدام اخیر گوگل در ارتباط با حذف نام «خلیج‌فارس» از صفحه نقشه این سایت است. مساله‌ای كه علاوه بر واكنش‌های مختلف ایرانیان، موجب شد مسوولان كشور بر لزوم راه‌اندازی هر چه سریع‌تر جست‌وجوگرهای ملی تاكید كنند.

به گزارش ایسنا علی حكیم‌جوادی رییس سازمان فناوری اطلاعات می‌گوید: در ارتباط با گوگل كه به خود اجازه داده به حریم كشور ما ورود پیدا كند باید تصمیمی جدی اتخاذ كنیم كه در این زمینه یك موتور جست‌وجوی ملی و فقدان وابستگی به این سایت راهكار مناسبی ارزیابی می‌شود. به گفته او لازم است هر چه سریع‌تر موتور جست‌وجوی ملی خود را فعال كنیم تا مانند كشورهای دیگر دنیا نشان دهیم كه هیچ نوع وابستگی‌ای به گوگل نداریم.

او ‌ادامه می‌دهد: ‌این اقدام گوگل حركتی بود كه بسیاری افراد مدعی استفاده از امكانات خارجی را متقاعد كرد كه این شركت‌ها و نمونه‌هایی همچون گوگل هیچ تعهدی به كار ندارند و هر زمان كه بخواهند به خود اجازه می‌دهند وارد حریم خصوصی ما شوند. اما با وجود تمام تاكیدات صورت گرفته و اینكه بارها مسوولان اعلام كرده‌اند كه حتی راه‌اندازی موتور جست‌وجوی ملی در برنامه پنجم توسعه هم مورد توجه قرار گرفته، همچنان زمان دقیقی برای راه‌اندازی این سایت اعلام نشده و حتی نام این جست‌وجوگر هم اعلام نشده بود تا حداقل تا پیش از آماده شدن سایت فرهنگ‌سازی لازم جهت استفاده از آن صورت بگیرد.

البته پیش‌تر گزینه‌هایی مانند «یاحق» و «فجر» برای نام این سامانه معرفی شده بود اما در هر دو مورد پس از مدتی مسوولان از عدم قطعیت این اسامی خبر داده و اعلام نام این پایگاه را به همه‌پرسی و اجماع نهادهای فرهنگی در این زمینه موكول كردند. درباره زمان راه‌اندازی این جست‌وجوگر هم تاكنون وعده‌های مختلفی داده شده و در آخرین صحبت‌ها مسوولان از راه‌اندازی این سامانه تا پایان سال‌جاری خبر داده‌اند كه باید منتظر ماند تا در پایان سال معلوم شود آیا این بار این وعده عملیاتی می‌شود یا خیر.

البته سال گذشته هم مسوولان گفته بودند كه نمونه‌های پایلوت این طرح آماده و همچنان در حال تكمیل است و تلاش می‌شود تا نخستین پایلوت آن تا پایان سال آغاز به كار كند. با این حال در قانون برنامه پنجم توسعه به صراحت درباره راه‌اندازی موتور جست‌وجوی ملی چیزی بیان نشده است كه علی حكیم‌جوادی در این‌باره بیان می‌كند به اقتضای نیاز، كلمه اینترنت در قانون آمده است و ما باید كاربران را به اینترنت وصل كنیم. البته غیر از این بسیاری از كشورهای دنیا مثل چین، روسیه و ایتالیا موتورهای جست‌وجوی ملی خودشان را دارند. حتی گوگل را خودشان مدیریت می‌كنند.

او می‌افزاید: از طرفی حدود 10 شركت توانمند پیشنهادهای خود را ارایه داده‌اند، منتها كمی در كارشان نقص دارند كه در حال بازنگری هستیم. بنابراظهارات این مقام مسوول در حال حاضر تمام موتورهای جست‌وجوگر داخلی و پروژه‌های مرتبط با آن شناسایی شده و بعضا در سال 91 فاز 1 و 2 آن به بهره‌برداری می‌رسد؛ بنابراین امسال در حوزه ساماندهی، فعالیت‌ها صورت می‌گیرد زیرا امسال مرحله گذر است و حداقل یكی، دو موتور جست‌وجوگر عملیاتی می‌شود.


موتور جست‌وجوی ملی فجر در شرایطی وارد دور رقابت با غول‌های این بازار می‌شود كه هنوز متولد نشده، دو بار نامش تغییر كرده و حتی گفته شده كه هنوز نام مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است. با این حال این پروژه كه «فراهم‌سازی جویشگر رایانه‌ای» (فجر) یا (SEP (Search Engine Provider نام دارد، آنقدر برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مهم تلقی شده كه درصدد است كاربران ایرانی اینترنت را به جای استفاده از یاهو و گوگل، به مهاجرت به فجر ترغیب كند. رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش در این‌باره در اظهاراتی جالب توجه اعلام كرد: «برندهایی مثل گوگل را باید از صدر فهرست بیشترین آمار بازدیدكنندگان حذف كرد و باید آمار موتور جست‌وجوهای ملی كه بازدیدكنندگان واقعی دارند، در نظر گرفته شود.»
چاپ این صفحهچاپ صفحهخرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا


We can check your plugins and stuff

درباره وبلاگ
با سلام خدمت یکایک بازدیدکنندگان محترم بلاگ،در دنیای پیشرفته امروز همیشه ضرورت آگاهی داشتن از به روزترین ها امری متداول بوده که بعضا افراد را به سمت خود کشانده و مشتاق خود نموده است،در این میان مجلات و دنیای عظیم اینترنت سهمی دو چندان در این آشنایی را ایفا می کنند که باز هم دنیای اینترنت نقشی باور ناشدنی را در این میان بازی می کند.

بلاگ ما یکی از به روزترین و برترین مراجع برای آگاهی از برترین های تکنولوژی روز دنیا می باشد که اطلاعاتی بی نظیر را در اختیار علاقه مندان این زمینه ارائه می دهد و عزیزانی که خواهان دست یافتن و آگاهی از این تکنولوژی ها می باشند در این مرجع بی نظیر می توانند تمامی نیازهای خود را بر طرف سازند.

و در آخر خواهشمندیم که با ارائه نکته نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما رو در ارائه هرچه بهتر این سرویس یاری فرمائید
موضوعات بلاگ
آخرین مطالب
نظرسنجی بلاگ
برترین سیستم عامل موبایل از نظر بازدیدکنندگان تکنولوژی دیوانه
نویسندگان بلاگ
آرشیو مطالب بلاگ
پیوندهای بلاگ
دیگر صفحات بلاگ
آمار بلاگ
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
تـــبـــلـــیــــغـــات
خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا
پیام نگار بلاگ
امكانات بلاگاین صفحه را به اشتراک بگذاریدتماس با ما


نرم افزارهای كاربردی
Download Adobe Flash Player

Download Adobe Air

Download Adobe Acrobat Reader

دوستان بلاگ

زین پس در این بلوک لینک عزیزانی که پیج رنک آن ها 1 می باشد و بازدید روزانه آن ها حداقل 5000 در روز می باشد قرار خواهد گرفت.

عزیزانی که واجد شرایط بوده و مایل به تبادل لینک با بلاگ می باشند لطفا با آیدی مدیریت و یا اینکه از طریق فرم تماس با مدیریت مکاتبه نمایند.

وب مسترهای عزیز و بلاگنویسان محترمی هم که پیج رنک گوگل آن ها 3 و 3به بالا می باشند در صورت تمایل به تبادل لینک با تکنولوژی دیوانه نیز می توانند درخواست تبادل لینک خود را از طریق 2راه پیشنهاد شده در بالا ارسال نمایند و پس از بررسی درخواست آن ها در صورت مجاز بودن آن بلاگ از لحاظ قوانین جمهوری اسلامی ایران لینک خواهند شد.

بانوی هنرمند
ابزار وب
About Me
مجمـوعه نـرم افـزاری گـردو
ارتباط با من
آموزش طراحی وب و جاوااسکریپت

Locations of visitors to this page

free counters

googlebbbf464a20830689.html http://crazytech.persiangig.com/Code_File/HTML/googlebbbf464a20830689.html

قالب وبلاگ


برای برقراری ارتباط با مدیریت و یا تیم نویسندگان یا برنامه نویس گروه از طریق تماس با ما و یا بر روی آیكون شكلك یاهو كلیك نمائید

http://crazytech.persiangig.com/image/JPG/operator2.jpg